SUNPAN SUMIE END TABLE 111365
Original price was: $680.$544Current price is: $544.
| Overall Dimensions | 15.00D x 19.25H in |
| Net Weight | 47.00 lb |
| Material | Concrete |
| Shape | Round |
| Base / Legs | Concrete |
| Base Finish | White |
| Material Finish | White |
| Outdoor | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Glass Fibre Reinforced Sealed Concrete / Suitable for Indoor and Outdoor Use |
SUNPAN SUMIE END TABLE 111365
The Sumie End Table showcases a stunning contemporary two-tone design. This circular end table features a unique sculpted middle piece that commands attention.
Features & Benefits
- Hand-painted finish
- Glass fibre-reinforced concrete is incredibly durable and long-lasting
- Sealed with an acrylic topcoat for added protection against moisture and staining
- Variations in colour, texture, imperfections, surface scratches and non-structural hairline cracks are inherent and valued qualities of concrete.
- Apply protective covers when not in use and during extreme weather/seasons to prolong the life of outdoor items
Additional information
| Weight | 47 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 15 × 19.25 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |











