Sunpan Sierra Sofa Taupe 108050
Original price was: $5,623.$4,498Current price is: $4,498.
| Overall Dimensions | 86.00W x 31.50D x 28.75H in |
| Arm Height | 28.75 in |
| Seat Height | 16.75 in |
| Seat Width | 76.50 in |
| Seat Depth | 24.00 in |
| Net Weight | 114.00 lb |
| Weight Capacity | 500 lb |
| Swatch Code | fabric: meg taupe 31 |
| Swatch Code 2 | faux leather: porcini taupe |
| Material | Fabric / Faux Leather |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Stainless Steel |
| Base Finish | Antique Bronze |
| Rub Count | 100000 / 50000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Antique Bronze Stainless Steel Frame |
Out of stock
Email when stock available
Sunpan Sierra Sofa Taupe 108050
A bold form defines this modern and structured sofa that is guaranteed to turn heads. Features an interior upholstered in meg taupe fabric and an exterior in textured porcini taupe faux leather. Completed with an antique bronze stainless steel frame. Coordinating armchair also available. Handle With Care: This design has been crafted with faux leather. Faux leather is manufactured to reflect the natural characteristics of leather; as such, colour variations, markings wrinkles, grooves, and light scratches are appreciated characteristics. No two pieces will be alike.
This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information.
Additional information
| Weight | 114 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.5 × 86 × 28.75 in |












