Sunpan Randy Swivel Lounge Chair Alpine Beige 107694
| Overall Dimensions | 25.25W x 31.00D x 31.50H in |
| Arm Height | 23.5 in |
| Seat Height | 17.25 in |
| Seat Depth | 19.25 in |
| Net Weight | 48.00 lb |
| Weight Capacity | 265 lb |
| Swatch Code | leather: alpine beige 1390 |
| Material | Leather |
| Fabric Content | 100% Italian Bovine Leather |
| Base / Legs | Steel |
| Base Finish | Black |
| Fire Rated Foam | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Features | Leather Wrapped Armrest / Powder Coated Steel |
Email when stock available
This item has been discontinued.
Unfortunately, it is no longer available for purchase. Please contact us if you would like help finding a similar product.
Discontinued Items
Sunpan Randy Swivel Lounge Chair Alpine Beige 107694
Effortlessly modern with a refined and timeless design, this swivel lounge chair offers great comfort. Upholstered in alpine beige and linea wood Italian bovine leathers. Completed with leather wrapped armrests and a black powder coated steel base. Handle with Care: This design has been crafted with 100% genuine leather. Leather is a natural material; as such, colour variations, markings, wrinkles, grooves and light scratches are acceptable and appreciated characteristics. No two pieces are alike.
This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information.
Additional information
| Weight | 48 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 25.25 × 31.5 in |












