Sunpan Talula Lounge Chair Alpine Grey 107697
Original price was: $2,400.$1,800Current price is: $1,800.
| Overall Dimensions | 30.00W x 32.25D x 32.00H in |
| Arm Height | 23 in |
| Seat Height | 18.5 in |
| Seat Depth | 21.25 in |
| Net Weight | 43.00 lb |
| Weight Capacity | 265 lb |
| Swatch Code | leather: alpine grey 1389 |
| Material | Leather |
| Fabric Content | 100% Italian Bovine Leather |
| Base / Legs | Steel |
| Base Finish | Black |
| Fire Rated Foam | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Features | Powder Coated Steel |
30 in stock
Sunpan Talula Lounge Chair Alpine Grey 107697
Introduce comfort to any space with this modern lounge chair. Upholstered in alpine grey Italian bovine leather and completed with a black powder coated steel frame. Handle with Care: This design has been crafted with 100% genuine leather. Leather is a natural material; as such, colour variations, markings, wrinkles, grooves and light scratches are acceptable and appreciated characteristics. No two pieces are alike.
This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information.
Additional information
| Weight | 43 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32.25 × 30 × 32 in |










