Sunpan Patrice Lounge Chair Abbington Navy 105462
| Overall Dimensions | 28.75W x 32.75D x 33.50H in |
| Arm Height | 25.25 in |
| Seat Height | 19 in |
| Seat Width | 21.75 in |
| Seat Depth | 20.75 in |
| Net Weight | 33.00 lb |
| Weight Capacity | 300 lb |
| Swatch Code | fabric: abbington navy |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Walnut |
| Rub Count | 100000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 2 year |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Features | Solid Rubberwood / Gold Metal Cap / Plywood |
Email when stock available
This item has been discontinued.
Unfortunately, it is no longer available for purchase. Please contact us if you would like help finding a similar product.
Discontinued Items
Sunpan Patrice Lounge Chair Abbington Navy 105462
This transitional armchair sits comfortably in lush abbington navy fabric. Designed with channel tufting on the seatback and sculpted arms. Tapered acacia wood legs with antique brass footcaps complete the look. Perfect for any living, lounge or office space.
This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information.
Additional information
| Weight | 33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32.75 × 28.75 × 33.5 in |












