SUNPAN PATRAS END TABLE CREAM 111270
Original price was: $1,235.$988Current price is: $988.
| Overall Dimensions | 0.00W x 19.75D x 20.00H in |
| Carton Weight | 79.00 lb |
| Net Weight | 71.00 lb |
| Material | Concrete |
| Shape | Round |
| Base / Legs | Concrete |
| Base Finish | Light Brown |
| Material Finish | Cream |
| Outdoor | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Textured Top / Timber Effect on Base / Glass Fibre Reinforced Sealed Concrete / Suitable for Indoor and Outdoor Use / Rubber Felts on Bottom |
SUNPAN PATRAS END TABLE CREAM 111270
The Patras Coffee Table's stunning sculptural form makes it an ideal addition to any space. Fully constructed from concrete, this table features a textured high-low top that embraces a round base cleverly designed to resemble rustic oak wood.
Features & Benefits
- Glass fibre-reinforced concrete is incredibly durable and long-lasting.
- Sealed with a topcoat for added protection against moisture and staining.
- Natural occurring air pockets are visible and filled with epoxy, making each piece unique.
- Crafted from a natural concrete mix, each piece will look different.
- Variations in colour, texture, imperfections, surface scratches and non-structural hairline cracks are inherent and valued qualities of concrete.
- Apply protective covers or store indoors when not in use and during inclement weather to prolong the life of outdoor furniture.
Additional information
| Weight | 71 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.75 × 19.75 × 20 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |











