SUNPAN PATRAS COFFEE TABLE CREAM 111269
Original price was: $3,230.$2,584Current price is: $2,584.
| Overall Dimensions | 0.00W x 48.00D x 16.50H in |
| Carton Weight | 276.00 lb |
| Net Weight | 220.00 lb |
| Material | Concrete |
| Shape | Round |
| Base / Legs | Concrete |
| Base Finish | Light Brown |
| Material Finish | Cream |
| Outdoor | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Textured Top / Timber Effect on Base / Glass Fibre Reinforced Sealed Concrete / Suitable for Indoor and Outdoor Use / Rubber Felts on Bottom |
SUNPAN PATRAS COFFEE TABLE CREAM 111269
The Patras Coffee Table's stunning sculptural form makes it the ideal centrepiece for any space. Fully constructed from concrete, this table features a textured high-low top that embraces a round base cleverly designed to resemble rustic oak wood.
Features & Benefits
- Glass fibre-reinforced concrete is incredibly durable and long-lasting.
- Sealed with a topcoat for added protection against moisture and staining.
- Natural occurring air pockets are visible and filled with epoxy, making each piece unique.
- Crafted from a natural concrete mix, each piece will look different.
- Variations in colour, texture, imperfections, surface scratches and non-structural hairline cracks are inherent and valued qualities of concrete.
- Apply protective covers or store indoors when not in use and during inclement weather to prolong the life of outdoor furniture.
Additional information
| Weight | 220 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 48 × 48 × 16.5 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN GALLUS COFFEE TABLE 111891
Original price was: $2,105.$1,684Current price is: $1,684. -
Sale!

SUNPAN TARSUS COFFEE TABLE PEWTER LOOK 111258
Original price was: $2,110.$1,688Current price is: $1,688. -
Sale!

SUNPAN TARSUS COFFEE TABLE ANTIQUE BRONZE 111259
Original price was: $2,110.$1,688Current price is: $1,688.










