Sunpan Nevaeh Lounge Chair Danny Iceberg 109586
Original price was: $1,870.$1,496Current price is: $1,496.
| Overall Dimensions | 33.75W x 31.00D x 28.50H in |
| Arm Height | 21.25 in |
| Seat Height | 17.75 in |
| Seat Width | 22.00 in |
| Seat Depth | 21.75 in |
| Net Weight | 46.00 lb |
| Weight Capacity | 300 lb |
| Swatch Code | fabric: danny iceberg 30 |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Wood |
| Rub Count | 85000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Fully Upholstered Base |
Sunpan Nevaeh Lounge Chair Danny Iceberg 109586
Comfort and versatility meet mid-century style in this beautiful lounge chair. Features soft curves that give a nicely structured shape. Generously upholstered in our french blue danny iceberg fabric.
This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information.
Additional information
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 33.75 × 28.5 in |












