SUNPAN MOJAVE END TABLE 110902
Original price was: $1,135.$908Current price is: $908.
| Overall Dimensions | 20.00W x 14.50D x 22.00H in |
| Carton Weight | 64.00 lb |
| Net Weight | 55.00 lb |
| Material | Concrete |
| Shape | Other |
| Base / Legs | Concrete |
| Base Finish | Black |
| Material Finish | Black |
| Outdoor | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Glass Fibre Reinforced Sealed Concrete / Suitable for Indoor and Outdoor Use / Felt Pads on Bottom |
SUNPAN MOJAVE END TABLE 110902
The Mojave End Table brings a stylish edge to any space. A large, smooth tabletop gives way to richly textured ridging on the base.
Features & Benefits
- Glass fibre-reinforced concrete is incredibly durable and long-lasting.
- Sealed with a topcoat for added protection against moisture and staining.
- Textured gypsum plaster finish gives the piece dimension.
- Crafted from a natural concrete mix, each piece will look different.
- Variations in colour, texture, imperfections, surface scratches and non-structural hairline cracks are inherent and valued qualities of concrete.
- Apply protective covers or store indoors when not in use and during inclement weather to prolong the life of outdoor furniture.
- Exposure to direct sunlight can cause darker surfaces to become hot. Best suited for shaded areas and covered outdoor spaces.
Additional information
| Weight | 55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.5 × 20 × 22 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |












