SUNPAN MOJAVE COFFEE TABLE 110903
Original price was: $3,090.$2,472Current price is: $2,472.
| Overall Dimensions | 60.25W x 36.25D x 16.50H in |
| Carton Weight | 234.00 lb |
| Net Weight | 176.00 lb |
| Material | Concrete |
| Shape | Other |
| Base / Legs | Concrete |
| Base Finish | Black |
| Material Finish | Black |
| Outdoor | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Glass Fibre Reinforced Sealed Concrete / Suitable for Indoor and Outdoor Use / Felt Pads on Bottom |
SUNPAN MOJAVE COFFEE TABLE 110903
The Mojave Coffee Table brings a stylish edge to any space. A large, smooth tabletop gives way to richly textured ridging on the base.
Features & Benefits
- Glass fibre-reinforced concrete is incredibly durable and long-lasting.
- Sealed with a topcoat for added protection against moisture and staining.
- Textured gypsum plaster finish gives the piece dimension.
- Crafted from a natural concrete mix, each piece will look different.
- Variations in colour, texture, imperfections, surface scratches and non-structural hairline cracks are inherent and valued qualities of concrete.
- Apply protective covers or store indoors when not in use and during inclement weather to prolong the life of outdoor furniture.
- Exposure to direct sunlight can cause darker surfaces to become hot. Best suited for shaded areas and covered outdoor spaces.
Additional information
| Weight | 176 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.25 × 60.25 × 16.5 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |












