SUNPAN MINERVA CONSOLE TABLE 112152
Original price was: $4,320.$3,456Current price is: $3,456.
| Overall Dimensions | 73.25W x 17.75D x 31.50H in |
| Gross Weight | 183.00 lb |
| Net Weight | 208.00 lb |
| Material | Marble |
| Shape | Rectangular |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Brown |
| CARB Compliant | Yes |
| Material Finish | Cream / Brown |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Features | 100mm Marble Top |
SUNPAN MINERVA CONSOLE TABLE 112152
The Minerva Console Table is defined by its bold, architectural silhouette. A solid marble top rests on interlocking wooden legs that form an angular, sculptural base. Combining cool stone with richly grained wood, Minerva is a statement piece that will look equally striking in entryways, dining areas, or living spaces.
Features & Benefits
- Marble is a natural material. Unique veining, pitting, fissures, micro-cracks and colour variations add to the organic beauty of each piece.
- As wood is an organic, porous material, these pieces will contain natural variation of texture and may also exhibit fine indentations and cracks.
- Wood pieces will also display a disparity of colour and grain, and visible knots and burls that add to the character of each piece.
Additional information
| Weight | 183 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.75 × 73.25 × 31.5 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN Axle Console Table Marble Look – Black 111916
Original price was: $2,880.$2,304Current price is: $2,304. -
Sale!

SUNPAN ASTARA CONSOLE TABLE 111784
Original price was: $4,030.$3,224Current price is: $3,224. -
Sale!

SUNPAN Rosso Console Table 109076
Original price was: $2,810.$2,248Current price is: $2,248.








