SUNPAN MADRONE DINING ARMCHAIR – BROWN – LUDLOW SESAME LEATHER 111583
Original price was: $1,685.$1,348Current price is: $1,348.
| Overall Dimensions | 22.50W x 23.00D x 30.50H in |
| Arm Height | 25.5 in |
| Seat Height | 19.5 in |
| Seat Width | 20.00 in |
| Seat Depth | 19.00 in |
| Carton Weight | 46.00 lb |
| Net Weight | 25.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Cover | leather: ludlow sesame |
| Material | Leather |
| Material Content | 100% Bovine Leather |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Brown |
| Seat Cushion | Polyurethane Foam, Dacron |
| Back Cushion | Polyurethane Foam, Dacron |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Sustainable | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 2 years |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Top Grain Leather / Aniline / Oily Pull-up / Solid Oak Wood |
SUNPAN MADRONE DINING ARMCHAIR - BROWN - LUDLOW SESAME LEATHER 111583
The eye-catching silhouette of the Madrone Dining Armchair will stun from all angles. The curved lines of the three-legged brown oak wood frame lend a statuesque presence to any room. The low back seat is upholstered in ludlow sesame leather for luxurious comfort. Handle with Care: This design has been crafted with top grain leather. Leather is a natural material; as such, colour variations, markings, wrinkles, grooves and light scratches are acceptable and appreciated characteristics. No two pieces are alike. Visit our Product Care page for more information on how to ensure the lasting beauty of this piece. As wood is an organic, porous material, these pieces will contain natural variation of texture and may also exhibit fine indentations and cracks. Wood pieces will also display a disparity of colour and grain, and visible knots and burls that add to the character of each piece.
Additional information
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 22.5 × 30.5 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN LIPA DINING CHAIR – ANTIQUE BRONZE – BELFAST OYSTER SHELL 112265
Original price was: $810.$648Current price is: $648. -
Sale!

SUNPAN LAVANIA DINING CHAIR MEG TAUPE 112214
Original price was: $1,700.$1,360Current price is: $1,360. -
Sale!

SUNPAN Kylin Dining Armchair – Dillon Cream / Bravo Ash 105687
Original price was: $1,275.$1,020Current price is: $1,020.










