SUNPAN LAVANIA DINING CHAIR MEG TAUPE 112214
Original price was: $1,700.$1,360Current price is: $1,360.
SOLD AND PRICED AS A SET OF TWO
| Overall Dimensions | 19.25W x 22.50D x 33.25H in |
| Seat Height | 19 in |
| Seat Width | 19.25 in |
| Seat Depth | 18.00 in |
| Carton Weight | 45.00 lb |
| Net Weight | 15.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Minimum Order (pcs) | 2 |
| Cover | fabric: meg taupe |
| Swatch Code 2 | faux leather: porcini taupe |
| Material | Fabric / Faux Leather |
| Material Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Stainless Steel |
| Base Finish | Antique Brass |
| Rub Count | 100000 / 50000 |
| Foam Density | 2.18 pcf |
| Seat Cushion | Polyurethane Foam, Polyester Fibre |
| Back Cushion | Polyurethane Foam, Polyester Fibre |
| Removable Cover | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Removable Cushion | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Feet | Black Plastic Glides |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Features | Powder Coated Stainless Steel |
SUNPAN LAVANIA DINING CHAIR MEG TAUPE 112214
The minimalist frame of the Lavania Dining Chair is brought to life with an exquisite combination of two toned fabrics. Expertly upholstered with soft meg taupe fabric on the seat and interior while textured porcini taupe faux leather adds a tactile touch to the back exterior. The design is complemented with powder-coated antique brass stainless steel.
Features & Benefits
- This item is available for purchase in increments of 2. Price shown is per unit.
- Frame reinforced with corner blocks for added durability
- No sag sinuous spring support helps maintain its shape over time
- Comfortable cushions filled with foam
- Faux leather is produced to reflect the natural characteristics of leather.
- Colour variations, markings, wrinkles, grooves, and light scratches are appreciated characteristics of faux leather. No two pieces are alike.
Additional information
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 19.25 × 33.25 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |












