SUNPAN LIPA DINING CHAIR – BLACK- BELFAST HEATHER GREY 112263
Original price was: $810.$648Current price is: $648.
| Overall Dimensions | 19.25W x 24.50D x 30.75H in |
| Seat Height | 18.25 in |
| Seat Width | 19.00 in |
| Seat Depth | 18.50 in |
| Carton Weight | 24.00 lb |
| Net Weight | 15.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Cover | fabric: belfast heather grey |
| Swatch Code 2 | faux leather: rosemary |
| Material | Fabric / Faux Leather |
| Material Content | 95% Polyester, 5% Nylon |
| Base / Legs | Iron |
| Base Finish | Black |
| Rub Count | 30000 / 70000 |
| Foam Density | 2.37 pcf |
| Seat Cushion | Polyurethane Foam |
| Back Cushion | Polyurethane Foam |
| Removable Cover | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Removable Cushion | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Feet | Black Plastic Glides |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Features | Powder Coated Iron Legs / Built-In Handle on Back |
SUNPAN LIPA DINING CHAIR - BLACK- BELFAST HEATHER GREY 112263
The relaxed sensibility of the Lipa Dining Chair captures the casual atmosphere of a good dinner conversation with friends. Built for comfort, its curved silhouette gently folds over the backrest, making it easy to tuck in and out of tables. A mix of soft fabric and sleek faux leather, paired with tapered iron legs, lends subtle contrast and effortless style.
Features & Benefits
- Chair design features built-in handle for easy manoeuvring.
- Seat and backrest are filled with foam for long-lasting comfort.
- Iron legs feature a durable powder-coated finish.
Additional information
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 19.25 × 30.75 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN LIPA DINING CHAIR – ANTIQUE BRONZE – BELFAST OYSTER SHELL 112265
Original price was: $810.$648Current price is: $648. -
Sale!

SUNPAN LAVANIA DINING CHAIR MEG TAUPE 112214
Original price was: $1,700.$1,360Current price is: $1,360. -
Sale!

SUNPAN Kylin Dining Armchair – Dillon Cream / Bravo Ash 105687
Original price was: $1,275.$1,020Current price is: $1,020.









