Sunpan Lindley Lounge Chair Astoria Cream 107301
| Overall Dimensions | 28.00W x 35.25D x 34.75H in |
| Arm Height | 23.75 in |
| Seat Height | 19.5 in |
| Seat Width | 23.75 in |
| Seat Depth | 21.00 in |
| Carton Weight | 55.00 lb |
| Net Weight | 39.00 lb |
| Weight Capacity | 300 lb |
| Swatch Code | leather: astoria cream |
| Material | Leather |
| Fabric Content | 100% Genuine Leather |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Smoke Brown |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Sustainable | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Solid Birch Wood |
Email when stock available
This item has been discontinued.
Unfortunately, it is no longer available for purchase. Please contact us if you would like help finding a similar product.
Discontinued Items
Sunpan Lindley Lounge Chair Astoria Cream 107301
This comfortable lounge chair will bring a stylish mid-century look to any space. Sits comfortably in astoria cream leather with an exposed, slatted seatback solid birch wood frame. A beautiful design from all angles. Handle with Care: This design has been crafted with 100% genuine leather. Leather is a natural material; as such, colour variations, markings, wrinkles, grooves and light scratches are acceptable and appreciated characteristics. No two pieces are alike.
This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information.
Additional information
| Weight | 39 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.25 × 28 × 34.75 in |













