Sunpan Lincoln Lounge Chair Beige Linen 102584
Original price was: $1,405.$1,124Current price is: $1,124.
| Overall Dimensions | 26.50W x 29.00D x 30.00H in |
| Arm Height | 20.5 in |
| Seat Height | 17.5 in |
| Seat Width | 23.50 in |
| Seat Depth | 19.00 in |
| Carton Weight | 57.00 lb |
| Net Weight | 40.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Swatch Code | fabric: beige linen |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | 18% Polyester, 52% Viscose, 15% Linen, 15% Cotton |
| Base / Legs | Steel |
| Base Finish | Rustic Bronze |
| Rub Count | 20000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
Out of stock
Email when stock available
Sunpan Lincoln Lounge Chair Beige Linen 102584
This retro-inspired lounge chair is perfect for lounge, living and office spaces. Handsomely designed with an exposed cantilever steel frame in a rustic bronze finish and horizontal channel tufting on the seat and seat back. Stocked in a beige linen fabric. Suitable for contract and residential environments.
This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information.
Additional information
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29 × 26.5 × 30 in |













