SUNPAN LEDA COFFEE TABLE – OVAL 111944
Original price was: $2,875.$2,300Current price is: $2,300.
| Overall Dimensions | 55.00W x 30.00D x 15.50H in |
| Carton Weight | 172.00 lb |
| Net Weight | 154.00 lb |
| Material | Concrete |
| Shape | Oval |
| Base / Legs | Concrete |
| Base Finish | Warm Brown |
| Material Finish | Warm Grey |
| Outdoor | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Textured Top / Timber Effect on Base / Adjustable Leveler / Suitable for Indoor and Outdoor Use |
SUNPAN LEDA COFFEE TABLE - OVAL 111944
The Leda Coffee Table is a stunning achievement in texture and form characterized by a perfectly neutral palette. Handcrafted entirely out of concrete with a textured top designed to resemble marble and a realistic wood effect on the base, this coffee table is a joyous homage to contemporary style.
Features & Benefits
- Glass fibre-reinforced concrete is incredibly durable and long-lasting.
- Sealed with a topcoat for added protection against moisture and staining.
- Faux wood effect on base is painted by hand and designed to resemble natural wood graining.
- Faux marble effect on tabletop is created using a hand-applied water transfer finish and mimics the natural characteristics of marble.
- Crafted from a natural concrete mix, each piece will look different.
- Variations in colour, texture, imperfections, surface scratches and non-structural hairline cracks are inherent and valued qualities of concrete.
- Apply protective covers or store inside when not in use and during extreme weather/seasons to prolong the life of outdoor items.
Additional information
| Weight | 154 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 55 × 15.5 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |











