SUNPAN LATHAN LOUNGE CHAIR – CHARCOAL BLACK LEATHER 111357
Original price was: $2,810.$2,248Current price is: $2,248.
| Overall Dimensions | 30.50W x 32.25D x 33.50H in |
| Arm Height | 25.5 in |
| Seat Height | 19.5 in |
| Seat Width | 28.75 in |
| Seat Depth | 22.50 in |
| Carton Weight | 92.00 lb |
| Net Weight | 54.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Cover | leather: charcoal black |
| Material | Leather |
| Material Content | 100% Buffalo Leather |
| Base / Legs | Iron |
| Base Finish | Antique Brass |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Sustainable | Yes |
| Handmade Craftsmanship | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 2 years |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Top Grain Leather / Semi-Aniline / Handcrafted Hammered Iron Frame and Legs / Powder Coated Lacquered Finish / Plastic Glides |
SUNPAN LATHAN LOUNGE CHAIR - CHARCOAL BLACK LEATHER 111357
The Lathan Lounge Chair is a celebration of minimalist design. Boasting a hand hammered antique brass iron frame and a comfortable seat upholstered in charcoal leather. A luxurious addition to any space.
Features & Benefits
- Seat and back cushions filled with foam and dacron for lasting comfort.
- Iron base features a durable powder-coated finish.
- Frame is hammered by hand.
- Handcrafted by skilled artisans in India.
- Unique imperfections such as fissures, markings, and variations in colour and shape are appreciated characteristics of a truly one-of-a-kind piece.
- Leather is a natural material. As such, colour variations, markings, wrinkles, grooves, and light scratches as appreciated characteristics.
- No two pieces are alike.
Additional information
| Weight | 54 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32.25 × 30.5 × 33.5 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN Ashi Armchair 110997
Original price was: $2,725.$2,180Current price is: $2,180. -
Sale!

SUNPAN AGGIE SWIVEL LOUNGE CHAIR 111483
Original price was: $1,925.$1,540Current price is: $1,540. -
Sale!

SUNPAN LATHAN LOUNGE CHAIR – TAN LEATHER 111358
Original price was: $2,810.$2,248Current price is: $2,248.










