SUNPAN LAVANIA COUNTER STOOL MEG TAUPE 111645
Original price was: $1,035.$828Current price is: $828.
| Overall Dimensions | 18.00W x 20.25D x 36.75H in |
| Seat Height | 26 in |
| Seat Width | 18.00 in |
| Seat Depth | 16.75 in |
| Carton Weight | 22.00 lb |
| Net Weight | 16.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Swatch Code | fabric: meg taupe |
| Swatch Code 2 | faux leather: porcini taupe |
| Material | Fabric / Faux Leather |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Stainless Steel |
| Base Finish | Antique Brass |
| Rub Count | 100000 / 50000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Powder Coated Stainless Steel |
SUNPAN LAVANIA COUNTER STOOL MEG TAUPE 111645
The minimalist frame of the Lavania Counter Stool is brought to life with an exquisite combination of two toned fabrics. Expertly upholstered with soft meg taupe fabric on the seat and interior while textured porcini taupe faux leather adds a tactile touch to the back exterior. The design is complemented with powder-coated antique brass stainless steel. Handle With Care: This design has been crafted with faux leather. Faux leather is manufactured to reflect the natural characteristics of leather; as such, colour variations, markings, wrinkles, grooves, and light scratches are appreciated characteristics. No two pieces will be alike.
Additional information
| Weight | 16 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.25 × 18 × 36.75 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |











