SUNPAN LARISSA DINING CHAIR – NAPA COGNAC 112100
Original price was: $1,035.$828Current price is: $828.
| Overall Dimensions | 20.50W x 20.75D x 30.25H in |
| Seat Height | 19.5 in |
| Seat Width | 20.50 in |
| Seat Depth | 17.00 in |
| Carton Weight | 18.00 lb |
| Net Weight | 14.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Cover | faux leather: napa cognac |
| Swatch Code 2 | fabric: rhea light barley |
| Material | Fabric / Faux Leather |
| Base / Legs | Stainless Steel |
| Base Finish | Antique Brass |
| Rub Count | 100000 / 75000 |
| Foam Density | 2.18 pcf |
| Seat Cushion | Polyurethane Foam, Polyester Fibre |
| Back Cushion | Polyurethane Foam, Polyester Fibre |
| Removable Cover | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Removable Cushion | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Cleaning Code 2 | Solvent Cleaner |
| Feet | White Plastic Glides |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Performance Fabric | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Powder Coated Stainless Steel Frame / Plastic Glides |
SUNPAN LARISSA DINING CHAIR - NAPA COGNAC 112100
The Larissa Dining Chair brings together a beautiful display of mixed materials. A low seatback upholstered in rhea light barley fabric contrasts the warm tones of the seat upholstered in napa cognac faux leather for an elevated aesthetic. The antique brass stainless steel frame features a handle on the back for a functional and stylish addition.
Features & Benefits
- Stainless steel frame features a durable powder-coated finish.
- Seat and back cushions are filled with foam and fibre for long-lasting comfort.
- Performance fabric on seat back is moisture repellent, durable and easy to clean.
- Faux leather is produced to reflect the natural characteristics of leather.
- Colour variations, markings, wrinkles, grooves, and light scratches are appreciated characteristics of faux leather. No two pieces are alike.
Additional information
| Weight | 14 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.75 × 20.5 × 30.25 in |













