SUNPAN HELOISE BARSTOOL MILIKEN COGNAC 112065
Original price was: $1,545.$1,236Current price is: $1,236.
| Overall Dimensions | 21.25W x 24.00D x 40.00H in |
| Arm Height | 37 in |
| Seat Height | 31 in |
| Seat Width | 19.00 in |
| Seat Depth | 19.00 in |
| Carton Weight | 33.00 lb |
| Net Weight | 22.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Swatch Code | faux leather: milliken cognac |
| Material | Faux Leather |
| Base / Legs | Stainless Steel |
| Base Finish | Gold |
| Rub Count | 100000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Sustainable | Yes |
| Designed by | Georgsen |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Milliken Cognac Faux Leather Rope Detail / Powder Coated Stainless Steel |
Available on backorder
SUNPAN HELOISE BARSTOOL MILIKEN COGNAC 112065
Every detail that makes up the handsome Heloise Barstool is designed with purpose. Milliken cognac faux leather upholstery and rope detailing is paired with powder-coated gold stainless steel for optimal style and comfort. Visible stitching on the seat and backrest accentuates the chair's smooth contours. This elegant barstool will perfectly complement any dining space. Handle With Care: This design has been crafted with faux leather. Faux leather is manufactured to reflect the natural characteristics of leather; as such, colour variations, markings, wrinkles, grooves, and light scratches are appreciated characteristics. No two pieces will be alike.
Additional information
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 21.25 × 40 in |
| rETURNS | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |













