SUNPAN Kinsley Coffee Table – Small 109794
| Overall Dimensions | 48.00D x 17.25H in |
| Gross Weight | 101.00 lb |
| Material | Wood |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Natural |
| Fire Rated Foam | N/A |
| Fire Rated Cover | N/A |
| CARB Compliant | N/A |
| Material Finish | Natural |
| Handmade Craftsmanship | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Additional Features | Solid Mango Wood / Handcrafted |
Email when stock available
This item has been discontinued.
Unfortunately, it is no longer available for purchase. Please contact us if you would like help finding a similar product.
Discontinued Items
SUNPAN Kinsley Coffee Table - Small 109794
Inspired by global travels, this, round, handcrafted drum-style coffee table will certainly add wonder to any space. Made from natural solid mango wood. Also available in dark brown and grey finishes. Made in India. With refined craftsmanship, this design was brought to life by skilled local artisans. By nature, these materials develop unique imperfections such as fissures, markings and colour variations for a truly one-of-a-kind piece. As wood is an organic, porous material, these pieces will contain natural variation of texture and may also exhibit fine indentations and cracks. Wood pieces will also display a disparity of colour and grain, and visible knots and burls that add to the character of each piece.
Additional information
| Weight | 101 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 48 × 48 × 17.25 in |










