SUNPAN Kinsley Coffee Table – Small 108054
Original price was: $2,050.$1,640Current price is: $1,640.
| Overall Dimensions | 48.00D x 17.25H in |
| Gross Weight | 101.00 lb |
| Material | Wood |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Dark Brown |
| Material Finish | Dark Brown |
| Handmade Craftsmanship | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Additional Features | Solid Mango Wood / Handcrafted |
Out of stock
Email when stock available
SUNPAN Kinsley Coffee Table - Small 108054
Inspired by global travels, this round, handcrafted drum-style coffee table will certainly add wonder to any space. Made from dark brown solid mango wood. Also available in natural and grey finishes. Made in India. With refined craftsmanship, this design was brought to life by skilled local artisans. By nature, these materials develop unique imperfections such as fissures, markings and colour variations for a truly one-of-a-kind piece. As wood is an organic, porous material, these pieces will contain natural variation of texture and may also exhibit fine indentations and cracks. Wood pieces will also display a disparity of colour and grain, and visible knots and burls that add to the character of each piece.
Additional information
| Weight | 101 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 48 × 48 × 17.25 in |









