SUNPAN ISIDORE DINING ARMCHAIR OLIVE 111337
Original price was: $1,150.$920Current price is: $920.
| Overall Dimensions | 25.50W x 25.00D x 30.50H in |
| Arm Height | 28 in |
| Seat Height | 19 in |
| Seat Width | 18.50 in |
| Seat Depth | 20.00 in |
| Carton Weight | 38.00 lb |
| Net Weight | 25.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Swatch Code | fabric: copenhagen olive |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Wood |
| Rub Count | 100000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Fully Upholstered / Plastic Glides |
SUNPAN ISIDORE DINING ARMCHAIR OLIVE 111337
Clean lines and contoured arches add style and structure to this contemporary dining chair. Features a curved backrest and open back for optimal comfort. Eye-catching from all angles. Fully upholstered in copenhagen olive fabric.
Additional information
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 25.5 × 30.5 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN Adamina Dining Armchair 111669
Original price was: $1,725.$1,380Current price is: $1,380. -
Sale!

Sunpan Isidore Dining Chair Abbington Black 111096
Original price was: $1,150.$920Current price is: $920. -
Sale!

Sunpan Isidore Dining Chair Ernst Sandstone 110867
Original price was: $1,150.$920Current price is: $920.









