SUNPAN ILUKA DINING CHAIR TEAL SET OF TWO 110455
Original price was: $2,200.$1,760Current price is: $1,760.
SOLD AND PRICED AS A SET OF TWO
| Overall Dimensions | 17.50W x 23.50D x 34.00H in |
| Seat Height | 19 in |
| Seat Width | 17.50 in |
| Seat Depth | 17.00 in |
| Carton Weight | 44.00 lb |
| Net Weight | 39.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Swatch Code | fabric: danny teal |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Stainless Steel |
| Base Finish | Gold |
| Rub Count | 70000 |
| Seat Construction | Webbing |
| Foam Density | 2.18 |
| Seat Cushion | Polyurethane Foam |
| Back Cushion | Polyurethane Foam |
| Removable Cover | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Removable Cushion | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Feet | Black Plastic Glides |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
SUNPAN ILUKA DINING CHAIR TEAL SET OF TWO 110455
The Iluka Dining Chair features a sophisticated profile with contoured curves for ultimate support. Generously upholstered in danny teal fabric with a chic stainless steel gold accents on the bottom.
Additional information
| Weight | 39 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.5 × 17.5 × 34 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN ILUKA DINING CHAIR IVORY SET OF TWO 110454
Original price was: $2,200.$1,760Current price is: $1,760. -
Sale!

SUNPAN Amita Wheeled Dining Chair Piccolo Prosecco 109898
Original price was: $1,290.$1,032Current price is: $1,032. -
Sale!

SUNPAN Cascata Dining Chair Marseille Camel 111012
Original price was: $1,525.$1,220Current price is: $1,220.











