SUNPAN Amita Wheeled Dining Chair Piccolo Prosecco 109898
Original price was: $1,290.$1,032Current price is: $1,032.
| Overall Dimensions | 23.50W x 26.00D x 33.50H in |
| Seat Height | 20.5 in |
| Seat Width | 23.50 in |
| Seat Depth | 18.50 in |
| Net Weight | 30.00 lb |
| Weight Capacity | 300 lb |
| Swatch Code | fabric: piccolo prosecco |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | 95% Polyester, 5% Cotton |
| Base / Legs | Wood |
| Rub Count | 50000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Performance Fabric | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
SUNPAN Amita Wheeled Dining Chair Piccolo Prosecco 109898
Soft curves define the classic silhouette of the Amita Wheeled Dining Chair. Fully upholstered in our piccolo prosecco fabric for soft comfortable seating. Performance fabric is moisture repellant, stain resistant and easy to clean.
Additional information
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 23.5 × 33.5 in |










