SUNPAN IDRIS DINING TABLE – 86″ 112216
Original price was: $5,625.$4,500Current price is: $4,500.
| Overall Dimensions | 85.50W x 48.00D x 30.50H in |
| Gross Weight | 463.00 lb |
| Net Weight | 377.00 lb |
| Material | Concrete |
| Shape | Other |
| Base / Legs | Concrete |
| Base Finish | Antique Brass |
| Seating Qty | 6-8 |
| Material Finish | Cream |
| Outdoor | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Features | Glass Fibre Reinforced Sealed Concrete / Suitable for Outdoor and Indoor |
SUNPAN IDRIS DINING TABLE - 86" 112216
Surprisingly smooth to the touch, the Idris Dining Table will add tactile interest in any outdoor space. Designed with modern curves and entirely crafted from concrete with a unique faux travertine finish on the top and a complimentary faux antique brass metal finish on the base.
Features & Benefits
- Glass fibre-reinforced concrete is incredibly durable and long-lasting.
- Sealed with a topcoat for added protection against moisture and staining.
- Faux antique brass metal effect on base is painted by hand.
- Faux travertine effect is created using a hand-applied water transfer finish and mimics the natural characteristics of marble.
- Crafted from a natural concrete mix, each piece will look different.
- Variations in colour, texture, imperfections, surface scratches and non-structural hairline cracks are inherent and valued qualities of concrete.
- Apply protective covers or store inside when not in use and during extreme weather/seasons to prolong the life of outdoor items.
Additional information
| Weight | 377 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 48 × 85.5 × 30.5 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN DELMONT BISTRO TABLE – 28″ 112373
Original price was: $1,440.$1,152Current price is: $1,152. -
Sale!

SUNPAN Elma Dining Table – 60″ Natural 110551
Original price was: $4,920.$3,936Current price is: $3,936. -
Sale!

SUNPAN ALANYA DINING TABLE – 44″ 111367
Original price was: $2,445.$1,956Current price is: $1,956.









