SUNPAN HELOISE BARSTOOL – IVANHOE PINE 112662
Original price was: $1,545.$1,236Current price is: $1,236.
| Overall Dimensions | 21.25W x 24.75D x 40.00H in |
| Arm Height | 37 in |
| Seat Height | 30.25 in |
| Seat Width | 19.00 in |
| Seat Depth | 19.50 in |
| Carton Weight | 47.00 lb |
| Net Weight | 31.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Cover | faux leather: ivanhoe pine |
| Material | Faux Leather |
| Base / Legs | Stainless Steel |
| Base Finish | Brushed Gold |
| Rub Count | 100000 |
| Foam Density | 2.497 pcf |
| Seat Cushion | Polyurethane Foam |
| Back Cushion | Polyurethane Foam |
| Removable Cover | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Removable Cushion | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Feet | Black Plastic Glides |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Sustainable | Yes |
| Designed by | Georgsen |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 2 years |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Ivanhoe Pine Faux Leather Rope Detail / Powder Coated Stainless Steel |
Additional information
| Weight | 31 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.75 × 21.25 × 40 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |













