SUNPAN HAGAN DINING ARMCHAIR – DILLON CREAM 105167
Original price was: $1,125.$900Current price is: $900.
| Overall Dimensions | 22.75W x 23.75D x 31.25H in |
| Arm Height | 24.75 in |
| Seat Height | 18.5 in |
| Seat Width | 17.75 in |
| Seat Depth | 18.50 in |
| Carton Weight | 40.00 lb |
| Net Weight | 27.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Cover | faux leather: dillon cream |
| Swatch Code 2 | faux leather: dillon black |
| Material | Faux Leather |
| Base / Legs | Steel |
| Base Finish | Black |
| Rub Count | 200000 |
| Seat Construction | Webbing |
| Foam Density | 2.18 pcf |
| Seat Cushion | Polyurethane Foam |
| Back Cushion | Polyurethane Foam |
| Removable Cover | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Removable Cushion | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Feet | Black Plastic Glides |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 2 years |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Dillon Cream On Front / Dillon Black On Back And Legs |
Additional information
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.75 × 22.75 × 31.25 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN Cavoli Swivel Dining Chair Taupe 109915
Original price was: $1,150.$920Current price is: $920. -
Sale!

SUNPAN 103226 ADELAIDE DINING CHAIR – ANTIQUE BRASS
Original price was: $1,120.$896Current price is: $896. -
Sale!

SUNPAN Carlo Dining Armchair – Black – Dillon Thunder 107434
Original price was: $920.$736Current price is: $736.










