SUNPAN GEMINA END TABLE -MARBLE LOOK JADE ONYX 112758
Original price was: $975.$780Current price is: $780.
| Overall Dimensions | 16.00D x 20.00H in |
| Carton Weight | 63.00 lb |
| Net Weight | 55.00 lb |
| Material | Concrete |
| Shape | Round |
| Base / Legs | Concrete |
| Base Finish | Green |
| Material Finish | Green |
| Outdoor | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Sealed Glass Fiber Reinforced Concrete / Suitable for Indoor and Outdoor Use |
Out of stock
Email when stock available
SUNPAN GEMINA END TABLE -MARBLE LOOK JADE ONYX 112758
Inspired by the natural beauty of marble, the Gemina End Table pairs sculptural form with a richly veined, stone-like finish. Its fluted surface features natural striations wrapped around an hourglass silhouette, giving it depth and movement from every angle. The cool mineral finish brings a sense of organic elegance to any space.
Features & Benefits
- Glass fibre-reinforced concrete is incredibly durable and long-lasting.
- Sealed with a topcoat for added protection against moisture and staining.
- Faux marble effect is created using a hand-applied water transfer finish and mimics the natural characteristics of marble.
- Crafted from a natural concrete mix, each piece will look different.
- Variations in colour, texture, imperfections, surface scratches and non-structural hairline cracks are inherent and valued qualities of concrete.
- Apply protective covers or store indoors when not in use and during inclement weather to prolong the life of outdoor furniture.
Additional information
| Weight | 55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 16 × 20 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN GALLUS COFFEE TABLE 111891
Original price was: $2,105.$1,684Current price is: $1,684. -
Sale!

SUNPAN PATRAS COFFEE TABLE CREAM 111269
Original price was: $3,230.$2,584Current price is: $2,584. -
Sale!

SUNPAN TARSUS COFFEE TABLE ANTIQUE BRONZE 111259
Original price was: $2,110.$1,688Current price is: $1,688.








