SUNPAN FRANZE SWIVEL LOUNGE CHAIR – MOSS GREEN 111301
Original price was: $1,685.$1,348Current price is: $1,348.
| Overall Dimensions | 32.75W x 33.50D x 29.00H in |
| Seat Height | 17 in |
| Seat Width | 32.75 in |
| Seat Depth | 21.50 in |
| Carton Weight | 64.00 lb |
| Net Weight | 53.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Cover | fabric: moss green |
| Material | Fabric |
| Material Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Natural |
| Rub Count | 100000 |
| Seat Construction | Webbing |
| Foam Density | 2 pcf |
| Seat Cushion | Polyurethane Foam |
| Back Cushion | Polyurethane Foam |
| Removable Cover | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Removable Cushion | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Feet | White Plastic Glides |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Solid White Ash Wood / 360 Degree Swivel |
Additional information
| Weight | 53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33.5 × 32.75 × 29 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN BLAISE SWIVEL LOUNGE CHAIR SAHARA SAND 111320
Original price was: $4,320.$3,456Current price is: $3,456. -
Sale!

SUNPAN FRANZE SWIVEL LOUNGE CHAIR – MERINO PEARL 109920
Original price was: $1,685.$1,348Current price is: $1,348. -
Sale!

SUNPAN FERGUSON LOUNGE CHAIR – VINTAGE BLACK NIGHT LEATHER 111964
Original price was: $2,895.$2,316Current price is: $2,316.











