SUNPAN FORESTER LOUNGE CHAIR OLIVE 110380
Original price was: $2,670.$2,136Current price is: $2,136.
Color: Copenhagen Olive
| Overall Dimensions | 29.25W x 35.75D x 31.00H in |
| Arm Height | 21.5 in |
| Seat Height | 15.75 in |
| Seat Width | 23.50 in |
| Seat Depth | 24.00 in |
| Carton Weight | 75.00 lb |
| Net Weight | 53.00 lb |
| Weight Capacity | 330 lb |
| Cover | fabric: copenhagen olive |
| Material | Fabric |
| Material Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Stainless Steel |
| Base Finish | Antique Gold |
| Rub Count | 100000 |
| Seat Construction | Webbing |
| Foam Density | 2.372 pcf |
| Seat Cushion | Polyurethane Foam |
| Back Cushion | Polyurethane Foam |
| Removable Cover | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Removable Cushion | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Feet | White Plastic Glides |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Powder Coated Stainless Steel / Pillow Size 19 x 19 x 9.5in |
16 in stock
SUNPAN FORESTER LOUNGE CHAIR OLIVE 110380
Strong angles and plush seating allow the Forester Lounge Chair to stand out in any living space. Upholstered in copenhagen olive fabric with sculpted arms that give the reclining seat a floating appearance. Metal accents at the back of the armrests match the powder coated antique gold stainless steel base to finish the look.
Additional information
| Weight | 53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.75 × 29.25 × 31 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN SOPHIENE LOUNGE CHAIR OLIVE 111486
Original price was: $1,545.$1,236Current price is: $1,236. -
Sale!

SUNPAN SOPHIENE LOUNGE CHAIR CAMEL 111487
Original price was: $1,575.$1,260Current price is: $1,260. -
Sale!

SUNPAN FORESTER LOUNGE CHAIR WHITE 110939
Original price was: $2,500.$1,870Current price is: $1,870.










