SUNPAN SOPHIENE LOUNGE CHAIR CAMEL 111487
Original price was: $1,575.$1,260Current price is: $1,260.
Color: Kona Camel
| Overall Dimensions | 27.25W x 32.00D x 29.75H in |
| Seat Height | 16.5 in |
| Seat Width | 25.00 in |
| Seat Depth | 25.50 in |
| Carton Weight | 82.00 lb |
| Net Weight | 47.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Cover | fabric: kona camel |
| Material | Fabric |
| Material Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Wood |
| Rub Count | 100000 |
| Seat Construction | Webbing |
| Foam Density | 2.372 pcf |
| Seat Cushion | Polyurethane Foam |
| Back Cushion | Polyurethane Foam |
| Removable Cover | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Removable Cushion | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Feet | White Plastic Glides |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Designed by | Alison Littman |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 2 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Fully Upholstered / Plastic Glides / Abbington Black has a slight navy undertone |
SUNPAN SOPHIENE LOUNGE CHAIR CAMEL 111487
The Sophiene Lounge Chair is uniquely sculpted for exceptional comfort. Fully upholstered in smooth kona camel fabric for a cozy accent to any contemporary living space.
Additional information
| Weight | 47 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 27.25 × 29.75 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN SOPHIENE LOUNGE CHAIR BLACK 111777
Original price was: $1,545.$1,000Current price is: $1,000. -
Sale!

SUNPAN FORESTER LOUNGE CHAIR WHITE 110939
Original price was: $2,500.$1,870Current price is: $1,870. -
Sale!

SUNPAN SOPHIENE LOUNGE CHAIR OLIVE 111486
Original price was: $1,545.$1,236Current price is: $1,236.









