SUNPAN FAUNA SIDEBOARD 111790
Original price was: $7,450.$5,960Current price is: $5,960.
| Overall Dimensions | 88.00W x 18.50D x 31.50H in |
| Carton Weight | 321.00 lb |
| Net Weight | 240.00 lb |
| Material | Wood |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Warm Brown |
| CARB Compliant | Yes |
| Material Finish | Warm Brown |
| Handmade Craftsmanship | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Solid Oak Wood / Handcrafted Oak End Grain Veneer Doors / Finished Back / Soft Closing Doors / Cord Management Opening / Adjustable Shelves |
SUNPAN FAUNA SIDEBOARD 111790
Magnificently crafted from solid oak wood, the Fauna Sideboard is an earthy delight. A stunning mosaic of oyster-cut oak veneer is beautifully pieced together on the cabinet fronts to create a distinct, eye-catching pattern.
Features & Benefits
- Hand-applied oyster-cut slices of oak veneer showcase unique, natural end grain patterns that will vary between each piece. No two are alike.
- Can also be used as a media console.
- Two cord management openings at the back allow for easy organization of cables.
- Four adjustable interior shelves provides flexible storage.
- Front doors designed for easy, handle-free entry.
- Due to the handcrafted nature of this piece, variances in shape, pattern, and colour are to be expected and celebrated.
- As wood is an organic, porous material, these pieces will contain natural variation of texture and may also exhibit fine indentations and cracks.
- Wood pieces will also display a disparity of colour and grain, and visible knots and burls that add to the character of each piece.
Additional information
| Weight | 240 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 88 × 31.5 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |














