SUNPAN EWAN SIDEBOARD 111794
Original price was: $4,500.$3,600Current price is: $3,600.
| Overall Dimensions | 84.00W x 18.25D x 31.50H in |
| Carton Weight | 298.00 lb |
| Net Weight | 234.00 lb |
| Material | Wood |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Mocha |
| CARB Compliant | Yes |
| Material Finish | Warm Brown |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Solid Oak Wood / Recycled Oak Veneer / Soft Closing Doors / Finished Back / Cord Management Opening / Adjustable Shelves / Anti-Tipping Kit Included |
SUNPAN EWAN SIDEBOARD 111794
The two-toned beauty of warm oak and mocha oak finishes make the Ewan Sideboard a striking display of modern restraint. The rich graining and distinct knots of solid oak wood and wild oak veneer come together in a design that seamlessly blends organic beauty with functionality.
Features & Benefits
- Can also be used as a media console.
- Two cord management openings at the back allow for easy organization of cables.
- Front doors designed for easy, handle-free entry.
- Four adjustable interior shelves provides flexible storage.
- Front doors constructed with recycled oak beam veneer.
- As wood is an organic, porous material, these pieces will contain natural variation of texture and may also exhibit fine indentations and cracks.
- Wood pieces will also display a disparity of colour and grain, and visible knots and burls that add to the character of each piece.
Additional information
| Weight | 234 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.25 × 84 × 31.5 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |













