SUNPAN EDESSA DINING CHAIR NATURAL 111595
Original price was: $1,404.$1,123Current price is: $1,123.
| Overall Dimensions | 21.25W x 27.00D x 34.50H in |
| Seat Height | 18 in |
| Seat Width | 21.25 in |
| Seat Depth | 18.00 in |
| Net Weight | 28.00 lb |
| Weight Capacity | 300 lb |
| Material | Rattan |
| Base / Legs | Rattan |
| Base Finish | Natural |
| Material Finish | Natural |
| Outdoor | Yes |
| Designed by | Stacy Tao |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Twisted Rattan Wicker on Black Powder Coated Aluminum Frame |
Out of stock
Email when stock available
SUNPAN EDESSA DINING CHAIR NATURAL 111595
The Edessa Dining Chair features a modern armless silhouette with alluring curves that create its cascading shape. Twisted wicker in a natural finish is weaved around an aluminum frame to give this dining chair a light and airy feel. Dine al fresco in style.
Additional information
| Weight | 28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 21.25 × 34.5 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |












