SUNPAN CALANDRI DINING CHAIR NATURAL SET OF TWO 111599
Original price was: $2,413.$1,000Current price is: $1,000.
SOLD AND PRICED AS A SET OF TWO
| Overall Dimensions | 20.50W x 24.50D x 33.50H in |
| Seat Height | 18.75 in |
| Seat Width | 20.00 in |
| Seat Depth | 18.50 in |
| Carton Weight | 42.00 lb |
| Net Weight | 12.00 lb |
| Weight Capacity | 300 lb |
36 in stock
SUNPAN CALANDRI DINING CHAIR NATURAL SET OF TWO 111599
The Calandri Dining Chair brings a fresh and airy feel to any outdoor dining space. A softly curved back made with polyethylene cane wicker weave in a natural finish pairs beautifully with our soft louis cream outdoor boucle performance fabric, exuding both comfort and style.
- Louis cream boucle fabric is made from recycled polyester
- Synthetic wicker is fade resistant and easy to clean
- Fabric is 100% solution dyed, an eco-friendly process that uses less water and reduces waste pollutants.
- Cushions filled with quick dry foam that is anti-microbial, environmentally friendly and durable
- Axalta Alesta powder-coating on aluminum frame adds resistance to corrosion and weather hazards
- Apply protective covers when not in use and during extreme weather/seasons to prolong the life of outdoor items
Additional information
| Weight | 12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 20.5 × 33.5 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN Coraline Dining Armchair – Palazzo Cream 109044
Original price was: $1,815.$860Current price is: $860. -
Sale!

SUNPAN CALANDRI DINING CHAIR BLACK SET OF TWO 111684
Original price was: $2,585.$1,900Current price is: $1,900. -
Sale!

SUNPAN CALANDRI COUNTER STOOL NATURAL 111598
Original price was: $1,319.$1,050Current price is: $1,050.









