SUNPAN CURA LOUNGE CHAIR BLACK 111348
Original price was: $2,300.$1,840Current price is: $1,840.
| Overall Dimensions | 32.50W x 29.50D x 31.50H in |
| Arm Height | 27.5 in |
| Seat Height | 17 in |
| Seat Width | 28.00 in |
| Seat Depth | 24.00 in |
| Carton Weight | 216.00 lb |
| Net Weight | 160.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Material | Concrete |
| Base / Legs | Concrete |
| Base Finish | Black |
| Material Finish | Black |
| Outdoor | Yes |
| Handmade Craftsmanship | Yes |
| Designed by | Stacy Tao |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Glass Fibre Reinforced Sealed Concrete / Suitable for Indoor and Outdoor Use |
SUNPAN CURA LOUNGE CHAIR BLACK 111348
Architecturally inspired curves give the Cura Lounge Chair its striking form. Sloped arms flow into the rounded back, maximizing the impact of the chair's grand and beautiful shape. An effortlessly cool addition to any space.
- Designed to bring indoor comfort outdoors, this frame is inspired by our bestselling Rosalia Lounge Chair.
- Curves moulded by hand
- Glass fibre-reinforced concrete is incredibly durable and long-lasting
- Sealed with an acrylic topcoat for added protection against moisture and staining
- Crafted from a natural concrete mix, each piece will look different.
- Variations in colour, texture, imperfections, surface scratches and non-structural hairline cracks are inherent and valued qualities of concrete.
- Apply protective covers when not in use and during extreme weather/seasons to prolong the life of outdoor items
Additional information
| Weight | 160 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.5 × 32.5 × 31.5 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |













