SUNPAN COWELL SIDE TABLE 111822
Original price was: $1,525.$1,220Current price is: $1,220.
| Overall Dimensions | 28.00W x 16.00D x 21.50H in |
| Gross Weight | 121.00 lb |
| Net Weight | 65.00 lb |
| Material | Marble |
| Shape | Rectangular |
| Base / Legs | Iron |
| Base Finish | Antique Brass |
| CARB Compliant | Yes |
| Material Finish | White |
| Handmade Craftsmanship | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Features | 16mm Banswara Marble Top / Handcrafted Hammered Iron Legs / Power Coated Lacquered Finish |
SUNPAN COWELL SIDE TABLE 111822
Inspired by mid-century design, the Cowell Side Table features a chic, minimal aesthetic that will elevate any room. The powder-coated antique brass finished legs give off a rustic sensibility that contrasts with the cool white marble top. As marble is a natural material, unique veining, pitting, fissures, micro-cracks and colour variations are all characteristics that add to the uniqueness and beauty of each piece. Made in India. With refined craftsmanship, this design was brought to life by skilled local artisans. Due to the nature of handcraftsmanship, unique imperfections such as fissures, markings and variations in colour and shape are welcomed and appreciated characteristics for a truly one-of-a-kind piece.
Additional information
| Weight | 121 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 28 × 21.5 in |












