Sunpan Cardona Swivel Lounge Chair – Gunmetal 107084
| Overall Dimensions | 26.50W x 33.00D x 40.00H in |
| Arm Height | 22.5 in |
| Seat Height | 18.5 in |
| Seat Width | 19.50 in |
| Seat Depth | 20.25 in |
| Gross Weight | 86.00 lb |
| Net Weight | 70.00 lb |
| Weight Capacity | 300 lb |
| Swatch Code | leather: marseille concrete |
| Material | Leather |
| Fabric Content | 100% Buffalo Leather |
| Base / Legs | Aluminum |
| Base Finish | Gunmetal |
| Fire Rated Foam | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Features | 360 Degree Swivel with Memory Return |
Email when stock available
This item has been discontinued.
Unfortunately, it is no longer available for purchase. Please contact us if you would like help finding a similar product.
Discontinued Items
Sunpan Cardona Swivel Lounge Chair - Gunmetal 107084
Create a distinguished space with this handsome swivel lounge chair. The curved high back frame in marseille concrete leather offers a comfortable oasis. A gunmetal aluminum base with 360 degree return swivel completes this design. Handle with Care: This design has been crafted with leather. Leather is a natural material; as such, colour variations, markings, wrinkles, grooves and light scratches are acceptable and appreciated characteristics. No two pieces are alike.
This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information.
Additional information
| Weight | 70 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 26.5 × 40 in |













