SUNPAN CALANDRI COUNTER STOOL BLACK 111683
Original price was: $1,440.$1,100Current price is: $1,100.
| Overall Dimensions | 18.50W x 23.00D x 36.00H in |
| Seat Height | 26 in |
| Seat Width | 18.00 in |
| Seat Depth | 18.50 in |
| Carton Weight | 28.00 lb |
| Net Weight | 13.00 lb |
| Weight Capacity | 300 lb |
| Swatch Code | fabric: louis cream |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Aluminum |
| Base Finish | Black |
| Rub Count | 100000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| Outdoor | Yes |
| Performance Fabric | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Ore Grey Polyethylene Cane Wicker Weave / Removable Cushion / Powder Coated Aluminum |
40 in stock
SUNPAN CALANDRI COUNTER STOOL BLACK 111683
Appreciate the beauty of outdoor living with the Calandri Counter Stool. A softly curved back made with ore grey polyethylene cane wicker weave pairs beautifully with our soft louis cream outdoor boucle performance fabric, exuding both comfort and style.
- Louis cream boucle fabric is made from recycled polyester
- Synthetic wicker is fade resistant and easy to clean
- Fabric is 100% solution dyed, an eco-friendly process that uses less water and reduces waste pollutants.
- Cushions filled with quick dry foam that is anti-microbial, environmentally friendly and durable
- Axalta Alesta powder-coating on aluminum frame adds resistance to corrosion and weather hazards
- Apply protective covers when not in use and during extreme weather/seasons to prolong the life of outdoor items
Additional information
| Weight | 13 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 18.5 × 36 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN CALANDRI DINING CHAIR BLACK SET OF TWO 111684
Original price was: $2,585.$1,900Current price is: $1,900. -
Sale!

SUNPAN CALANDRI COUNTER STOOL NATURAL 111598
Original price was: $1,319.$1,050Current price is: $1,050. -
Sale!

SUNPAN CALANDRI DINING CHAIR NATURAL SET OF TWO 111599
Original price was: $2,413.$1,000Current price is: $1,000.










