SUNPAN Calabasas Floor Mirror Rustic Oak 110173
| Overall Dimensions | 36.00W x 1.50D x 76.00H in |
| Net Weight | 69.00 lb |
| Material | Mirror |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Natural |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Additional Features | Solid Oak Wood Frame / Anti-Tipping Kit Included |
Email when stock available
This item has been discontinued.
Unfortunately, it is no longer available for purchase. Please contact us if you would like help finding a similar product.
Discontinued Items
SUNPAN Calabasas Floor Mirror Rustic Oak 110173
Complete a modern loft with this sleek, minimalist floor mirror. Features a rustic oak wooden frame. Also available in a black powder coated iron frame and brushed brass iron frame. Anti-tip kit included. As wood is an organic, porous material, these pieces will contain natural variation of texture and may also exhibit fine indentations and cracks. Wood pieces will also display a disparity of colour and grain, and visible knots and burls that add to the character of each piece. Made in India. With refined craftsmanship, this design was brought to life by skilled local artisans. By nature, these materials develop unique imperfections such as fissures, markings and colour variations for a truly one-of-a-kind piece.
Additional information
| Weight | 69 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.5 × 36 × 76 in |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN Calabasas Floor Mirror – Brass 106554
Original price was: $1,725.$1,380Current price is: $1,380. -
Sale!

SUNPAN Calabasas Wall Mirror Rustic Oak 110175
Original price was: $900.$720Current price is: $720. -
Sale!

SUNPAN Calabasas Floor Mirror – Black 106741
Original price was: $1,725.$1,380Current price is: $1,380.







