SUNPAN Borelli Storage Ottoman Tobacco Tan 109905
Original price was: $980.$784Current price is: $784.
| Overall Dimensions | 20.00D x 17.75H in |
| Net Weight | 17.00 lb |
| Weight Capacity | 300 lb |
| Swatch Code | faux leather: tobacco tan |
| Swatch Code 2 | faux leather: autumn chestnut |
| Material | Faux Leather |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Brown |
| Rub Count | 100000 / 100000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Additional Features | Solid Birch Wood |
SUNPAN Borelli Storage Ottoman Tobacco Tan 109905
With a touch of retro influence, the Borelli Storage Ottoman will add form and function to any space. Features a handsome tobacco tan faux leather base with a contrasting autumn chestnut faux leather band. A reversible brown solid birch wood top completes this multi-purpose design. Handle With Care: This design has been crafted with faux leather. Faux leather is manufactured to reflect the natural characteristics of leather; as such, markings, wrinkles, grooves, and light scratches are appreciated characteristics. No two pieces will be alike. Visit our Product Care page for more information on how to ensure the lasting beauty of this piece.
Additional information
| Weight | 17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 20 × 17.75 in |














