SUNPAN Borelli Storage Ottoman Belfast Heather Grey 109906
| Overall Dimensions | 20.00D x 17.75H in |
| Net Weight | 17.00 lb |
| Weight Capacity | 300 lb |
| Swatch Code | fabric: belfast heather grey 41 |
| Swatch Code 2 | faux leather: autumn chestnut |
| Material | Fabric / Faux Leather |
| Fabric Content | 95% Polyester, 5% Nylon |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Brown |
| Rub Count | 30000 / 100000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Additional Features | Solid Birch Wood |
Email when stock available
This item has been discontinued.
Unfortunately, it is no longer available for purchase. Please contact us if you would like help finding a similar product.
Discontinued Items
SUNPAN Borelli Storage Ottoman Belfast Heather Grey 109906
With a touch of retro influence, the Borelli Storage Ottoman will add form and function to any space. Features a belfast heather grey fabric base with a contrasting autumn chestnut faux leather band. A reversible brown solid birch wood top completes this multi-purpose design. Handle With Care: This design has been crafted with faux leather. Faux leather is manufactured to reflect the natural characteristics of leather; as such, markings, wrinkles, grooves, and light scratches are appreciated characteristics. No two pieces will be alike. Visit our Product Care page for more information on how to ensure the lasting beauty of this piece.
Additional information
| Weight | 17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 202 × 20 × 17.75 in |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN Borelli Wheeled Storage Ottoman 107523
Original price was: $1,495.$1,196Current price is: $1,196. -
Sale!

SUNPAN Borelli Wheeled Storage Ottoman 107522
Original price was: $1,495.$1,196Current price is: $1,196. -
Sale!

SUNPAN Borelli Storage Ottoman Tobacco Tan 109905
Original price was: $980.$784Current price is: $784.










