Sunpan Beckette Lounge Chair Effie Flax 109591
| Overall Dimensions | 31.00W x 31.00D x 31.00H in |
| Arm Height | 24.5 in |
| Seat Height | 18.5 in |
| Seat Width | 25.00 in |
| Seat Depth | 18.00 in |
| Net Weight | 49.00 lb |
| Weight Capacity | 300 lb |
| Swatch Code | fabric: effie flax |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Distressed Walnut |
| Rub Count | 50000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Designed by | Lisa Taylor |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Solid Birch Wood |
Email when stock available
This item has been discontinued.
Unfortunately, it is no longer available for purchase. Please contact us if you would like help finding a similar product.
Discontinued Items
Sunpan Beckette Lounge Chair Effie Flax 109591
This classic lounge chair from is comfortable and stylish. Features a trackarm silhouette in effie flax fabric, with button tufting on the seat cushion. Finished with an antique brass metal inlay for added style and a distressted brown birch wood frame. As wood is an organic, porous material, these pieces will contain natural variation of texture and may also exhibit fine indentations and cracks. Wood pieces will also display a disparity of colour and grain, and visible knots and burls that add to the character of each piece.
This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information.
Additional information
| Weight | 49 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 31 × 31 in |













