Sunpan Beckette Lounge Chair Belfast Heather Grey 107001
| Overall Dimensions | 31.00W x 31.00D x 31.00H in |
| Arm Height | 24.5 in |
| Seat Height | 18.5 in |
| Seat Width | 25.00 in |
| Seat Depth | 18.00 in |
| Net Weight | 49.00 lb |
| Weight Capacity | 300 lb |
| Swatch Code | fabric: belfast heather grey 41 |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | 95% Polyester, 5% Nylon |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Distressed Walnut |
| Rub Count | 30000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Designed by | Lisa Taylor |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Solid Birch Wood |
Email when stock available
This item has been discontinued.
Unfortunately, it is no longer available for purchase. Please contact us if you would like help finding a similar product.
Discontinued Items
Sunpan Beckette Lounge Chair Belfast Heather Grey 107001
This classic lounge chair from is comfortable and stylish. Features a trackarm silhouette in belfast heather grey fabric, with button tufting on the seat cushion. Finished with an antique brass metal inlay for added style and a brown wood frame.
This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information.
Additional information
| Weight | 49 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 31 × 31 in |














