SUNPAN BEAUMONT DINING CHAIR LIGHT BARLEY 111434
Original price was: $1,840.$1,472Current price is: $1,472.
| Overall Dimensions | 21.75W x 22.00D x 31.50H in |
| Arm Height | 26 in |
| Seat Height | 19.5 in |
| Seat Width | 20.75 in |
| Seat Depth | 20.00 in |
| Carton Weight | 32.00 lb |
| Net Weight | 25.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Swatch Code | fabric: rhea light barley |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | 48% Viscose, 28% Polyester, 24% Cotton |
| Base / Legs | Stainless Steel |
| Base Finish | Antique Brass |
| Rub Count | 50000 |
| Foam Density | 2.18 |
| Seat Cushion | Polyurethane Foam, Polyester Fibre |
| Back Cushion | Polyurethane Foam, Polyester Fibre |
| Removable Cover | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Removable Cushion | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Feet | Black+White plastic glides |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Performance Fabric | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Powder Coated Stainless Steel |
SUNPAN BEAUMONT DINING CHAIR LIGHT BARLEY 111434
This ultra contemporary stool features a T-shaped back, tapered arms and a powder-coated antique brass stainless steel crown base. Stocked in rhea light barley fabric. Perfectly suited for commercial and residential settings. Suitable for various dining, kitchen and bar spaces of all sizes.
Additional information
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 21.75 × 31.5 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |












