SUNPAN BEAUMONT DINING ARMCHAIR BLACK 111103
Original price was: $1,840.$1,472Current price is: $1,472.
| Overall Dimensions | 21.75W x 22.00D x 31.50H in |
| Arm Height | 26 in |
| Seat Height | 19.5 in |
| Seat Width | 20.75 in |
| Seat Depth | 20.00 in |
| Carton Weight | 32.00 lb |
| Net Weight | 25.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Swatch Code | bonded leather: cantina black |
| Material | Bonded Leather |
| Base / Legs | Stainless Steel |
| Base Finish | Antique Brass |
| Rub Count | 100000 |
| Foam Density | 2.18 |
| Seat Cushion | Polyurethane Foam, Polyester Fibre |
| Back Cushion | Polyurethane Foam, Polyester Fibre |
| Removable Cover | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Removable Cushion | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Feet | Black+White plastic glides |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 2 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Powder Coated Stainless Steel |
SUNPAN BEAUMONT DINING ARMCHAIR BLACK 111103
This ultra contemporary dining chair features a T-shaped back, tapered arms and an antique brass crown base. Stocked in cantina black bonded leather. Perfectly suited for various dining, kitchen and bar spaces of all sizes in either commerical or residential settings. Handle with Care: This design has been crafted with bonded leather. Bonded leather is a blend of reconstituted leather and synthetic materials crafted to reflect the natural characteristics of leather; as such, colour variations, markings, wrinkles, grooves and light scratches are acceptable and appreciated characteristics. No two pieces are alike.
Additional information
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 21.75 × 31.5 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |














