SUNPAN BATAVIA SOFA – BRAVO BLACK 112440
Original price was: $5,180.$4,144Current price is: $4,144.
| Overall Dimensions | 80.00W x 30.75D x 29.00H in |
| Arm Height | 29 in |
| Seat Height | 16 in |
| Seat Width | 72.50 in |
| Seat Depth | 22.50 in |
| Net Weight | 134.00 lb |
| Weight Capacity | 500 lb |
| Swatch Code | faux leather: vintage black |
| Material | Faux Leather |
| Base / Legs | Iron |
| Base Finish | Bronze |
| Rub Count | 100000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Bravo Portabella Piping / Brushed With Powder Coating Inside / Porto Bronze Finish On Legs |
SUNPAN BATAVIA SOFA - BRAVO BLACK 112440
Inspire conversation while seated in this bold sofa. Streamlined and refined, this design features a seat in bravo black faux leather with channel tufting on the exterior. Sleek piping and a bronze steel base complete the look. Includes four cushions. Coordinating armchair also available. Handle With Care: This design has been crafted with faux leather. Faux leather is manufactured to reflect the natural characteristics of leather; as such, colour variations, markings, wrinkles, grooves, and light scratches are appreciated characteristics. No two pieces will be alike.
Additional information
| Weight | 134 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30.75 × 80 × 29 in |











