Sunpan Batavia Armchair Vintage Black 107321
Original price was: $3,250.$2,600Current price is: $2,600.
| Overall Dimensions | 32.75W x 30.75D x 29.00H in |
| Arm Height | 29 in |
| Seat Height | 16 in |
| Seat Depth | 22.50 in |
| Net Weight | 71.00 lb |
| Weight Capacity | 300 lb |
| Swatch Code | faux leather: vintage black |
| Material | Faux Leather |
| Base / Legs | Iron |
| Base Finish | Bronze |
| Rub Count | 100000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
10 in stock
Sunpan Batavia Armchair Vintage Black 107321
Inspire conversation while seated in this bold armchair. Streamlined and refined, this design features a seat in vintage black faux leather with channel tufting on the exterior. Sleek piping and a bronze steel base complete the look. Includes four cushions. Coordinating sofa also available. Handle With Care: This design has been crafted with faux leather. Faux leather is manufactured to reflect the natural characteristics of leather; as such, colour variations, markings, wrinkles, grooves, and light scratches are appreciated characteristics. No two pieces will be alike.
This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information.
Additional information
| Weight | 71 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30.75 × 32.75 × 29 in |















